Panasonic Electronic Components ECQ-E6103JF9
ECQ-E6103JF9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6103JF9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6103JF9.pdf
Availability of ECQ-E6103JF9
QUANTITY
ECQ-E6103JF9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6103JF9
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6103JF9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.177" W (12.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6103JF9
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6103JF9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6103JF9 Details Description
Related parts for ECQ-E6103JF9
JUMPER-H1505TR/A3048S/H1505TR12" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 55W datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT BINAR RIPPL 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SIDACTOR SLIC ENHC 58V 30A 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
4.2MM WTB RAHDR W/O MNTFLG datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf