Panasonic Electronic Components ECQ-E6124KFB
ECQ-E6124KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6124KFB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6124KFB.pdf
Availability of ECQ-E6124KFB
QUANTITY
ECQ-E6124KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6124KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6124KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.248" W (18.50mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6124KFB
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6124KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6124KFB Details Description
Related parts for ECQ-E6124KFB
SCR DBL HISCR 400V 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE DPDT 120V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS MINI-UMNL GREEN datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf