Panasonic Electronic Components ECQ-E6153JFB
ECQ-E6153JFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6153JFB
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6153JFB.pdf
Availability of ECQ-E6153JFB
QUANTITY
ECQ-E6153JFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6153JFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6153JFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.197" W (12.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6153JFB
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6153JFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6153JFB Details Description
Related parts for ECQ-E6153JFB
FUSE RESETTABLE 1.50A HOLD SMD datasheet.pdf
OSC SO 266.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 100POS 1MM SMD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 1"X 36YD datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 250MA 290 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 2A 100V DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf