Panasonic Electronic Components ECQ-E6155JFB
ECQ-E6155JFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6155JFB
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E6155JFB.pdf
Availability of ECQ-E6155JFB
QUANTITY
ECQ-E6155JFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6155JFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6155JFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.602" W (31.00mm x 15.30mm)
Height - Seated (Max)1.169" (29.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6155JFB
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6155JFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6155JFB Details Description
Related parts for ECQ-E6155JFB
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 20SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-20V datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-7 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 910MA 250 MOHM datasheet.pdf
2-PACK DOOR HANDLES W/COMB LOCK datasheet.pdf
TNC MALE CAP W/WIRE CHN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 18POS 1MM R/A datasheet.pdf