Panasonic Electronic Components ECQ-E6183JF3
ECQ-E6183JF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6183JF3
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6183JF3.pdf
Availability of ECQ-E6183JF3
QUANTITY
ECQ-E6183JF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6183JF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6183JF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.193" W (12.00mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6183JF3
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6183JF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6183JF3 Details Description
Related parts for ECQ-E6183JF3
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 0.953 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1W 0805 WIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 3W DO214AC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf