Panasonic Electronic Components ECQ-E6183RKF
ECQ-E6183RKF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6183RKF
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6183RKF.pdf
Availability of ECQ-E6183RKF
QUANTITY
ECQ-E6183RKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6183RKF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6183RKF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.193" W (12.00mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6183RKF
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6183RKF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6183RKF Details Description
Related parts for ECQ-E6183RKF
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 300 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 42.24K OHM 1/2W 2010 datasheet.pdf
2X2 POWER UNSHIELDED CABLE-PLUG datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 33K OHM 16SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf