Panasonic Electronic Components ECQ-E6184KF3
ECQ-E6184KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6184KF3
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6184KF3.pdf
Availability of ECQ-E6184KF3
QUANTITY
ECQ-E6184KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6184KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6184KF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6184KF3
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6184KF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6184KF3 Details Description
Related parts for ECQ-E6184KF3
RES SMD 154K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N2HFA-D4N datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RETAINER datasheet.pdf
MICRO RIBBON-RUNNING CBL IDC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf