Panasonic Electronic Components ECQ-E6224JF3
ECQ-E6224JF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6224JF3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E6224JF3.pdf
Availability of ECQ-E6224JF3
QUANTITY
ECQ-E6224JF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6224JF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6224JF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6224JF3
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6224JF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6224JF3 Details Description
Related parts for ECQ-E6224JF3
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf