Panasonic Electronic Components ECQ-E6225JFW
ECQ-E6225JFW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6225JFW
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E6225JFW.pdf
Availability of ECQ-E6225JFW
QUANTITY
ECQ-E6225JFW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6225JFW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6225JFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.768" W (31.00mm x 19.50mm)
Height - Seated (Max)1.339" (34.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6225JFW
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6225JFW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6225JFW Details Description
Related parts for ECQ-E6225JFW
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMB datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM50S/AE50M/HDM50S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf