Panasonic Electronic Components ECQ-E6563KFB
ECQ-E6563KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6563KFB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6563KFB.pdf
Availability of ECQ-E6563KFB
QUANTITY
ECQ-E6563KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6563KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6563KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.213" W (18.50mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6563KFB
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6563KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6563KFB Details Description
Related parts for ECQ-E6563KFB
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC CONV 1CH CAP TO DGTL 16TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1.8MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 6MM datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf