Panasonic Electronic Components ECQ-E6683RKF
ECQ-E6683RKF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6683RKF
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6683RKF.pdf
Availability of ECQ-E6683RKF
QUANTITY
ECQ-E6683RKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6683RKF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6683RKF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.228" W (18.50mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6683RKF
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6683RKF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6683RKF Details Description
Related parts for ECQ-E6683RKF
IC DIVIDER /2 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SW ADJUSTABLE ROD LEVER datasheet.pdf
LED SPACER T-1 BLACK 3/16" datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 8A 1212-8 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf