Panasonic Electronic Components ECQ-E6824JF
ECQ-E6824JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6824JF
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E6824JF.pdf
Availability of ECQ-E6824JF
QUANTITY
ECQ-E6824JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6824JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6824JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.445" W (31.00mm x 11.30mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6824JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E6824JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6824JF Details Description
Related parts for ECQ-E6824JF
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
DC/DC 3KVDC DIP 1W 15V TO +/-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 612 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
THERMAL PROTECTOR 160DEG C NC 6A datasheet.pdf