Panasonic Electronic Components ECQ-E6824JFW
ECQ-E6824JFW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6824JFW
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E6824JFW.pdf
Availability of ECQ-E6824JFW
QUANTITY
ECQ-E6824JFW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6824JFW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6824JFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.445" W (31.00mm x 11.30mm)
Height - Seated (Max)1.004" (25.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6824JFW
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6824JFW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6824JFW Details Description
Related parts for ECQ-E6824JFW
RES SMD 0.05 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
IC ADC 22BIT 2.7V 1CH 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 92 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 24 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
MODULE DIODE 1600V 230A INT-A-PA datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf