Panasonic Electronic Components ECQ-E6824KZ
ECQ-E6824KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6824KZ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6824KZ.pdf
Availability of ECQ-E6824KZ
QUANTITY
ECQ-E6824KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6824KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6824KZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 0.512" W (42.50mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.516" (38.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6824KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E6824KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6824KZ Details Description
Related parts for ECQ-E6824KZ
HEAT SHRINK BLACK 1/8" X 25' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
PAC-S300-RV24 CBL ASSY datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 600V 23DIP datasheet.pdf