Panasonic Electronic Components ECQ-M2393KZ
ECQ-M2393KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-M2393KZ
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 200VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-M2393KZ.pdf
Availability of ECQ-M2393KZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-M2393KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-M2393KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-M2393KZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-M
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC200V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-M2393KZ
Related LinksECQ-M, ECQ-M2393KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-M2393KZ Details Description
Related parts for ECQ-M2393KZ
MOUNTING FLANGE 7.62MM HEADER datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 5NS 92FBGA datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.390" NYLON datasheet.pdf