Panasonic Electronic Components ECQ-M2393KZ
ECQ-M2393KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-M2393KZ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 200VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-M2393KZ.pdf
Availability of ECQ-M2393KZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-M2393KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-M2393KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-M2393KZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-M
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC200V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-M2393KZ
Related LinksECQ-M, ECQ-M2393KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-M2393KZ Details Description
Related parts for ECQ-M2393KZ
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CASE ALUM NAT 14.78"L X 17.67"W datasheet.pdf
MICRO 31C P 72" YEL JACKP NI datasheet.pdf
500 TB PLU PLU R/HOLE datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 0.2 6.3V SMD datasheet.pdf