Panasonic Electronic Components ECQ-M4682KZ
ECQ-M4682KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-M4682KZ
Brief Description
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-M4682KZ.pdf
Availability of ECQ-M4682KZ
QUANTITY
ECQ-M4682KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-M4682KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-M4682KZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-M
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.551" L x 0.256" W (14.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-M4682KZ
Related LinksECQ-M, ECQ-M4682KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-M4682KZ Details Description
Related parts for ECQ-M4682KZ
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 400W D 36SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100K OHM 0606 datasheet.pdf
CAP ROUND INDICATOR CLEAR WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V AMBER datasheet.pdf