Panasonic Electronic Components ECQ-P1H102FZW
ECQ-P1H102FZW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-P1H102FZW
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 1% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-P1H102FZW.pdf
Availability of ECQ-P1H102FZW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-P1H102FZW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-P1H102FZW
Internal Part NumberEIS-ECQ-P1H102FZW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-P(Z)
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" L x 0.177" W (8.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-P1H102FZW
Related LinksECQ-P1, ECQ-P1H102FZW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-P1H102FZW Details Description
Related parts for ECQ-P1H102FZW
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .042-.049 GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf