Panasonic Electronic Components ECQ-P1H122FZW
ECQ-P1H122FZW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-P1H122FZW
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1200PF 1% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-P1H122FZW.pdf
Availability of ECQ-P1H122FZW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-P1H122FZW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-P1H122FZW
Internal Part NumberEIS-ECQ-P1H122FZW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-P(Z)
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" L x 0.177" W (8.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-P1H122FZW
Related LinksECQ-P1, ECQ-P1H122FZW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-P1H122FZW Details Description
Related parts for ECQ-P1H122FZW
CAP 3.3F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/MR 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 124 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.17K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF SV datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf