Panasonic Electronic Components ECQ-P1H154GZ
ECQ-P1H154GZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-P1H154GZ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 2% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-P1H154GZ.pdf
Availability of ECQ-P1H154GZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-P1H154GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-P1H154GZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-P1H154GZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-P(Z)
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.787" L x 0.315" W (20.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-P1H154GZ
Related LinksECQ-P1, ECQ-P1H154GZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-P1H154GZ Details Description
Related parts for ECQ-P1H154GZ
TERMINAL TURRET SINGLE .141" L datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
EVAL BOARD DS80C400 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 1A 1.67 OHM TH datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
1.27MM PF HDR RA LOPRO STAG.76AU datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HU STRND 28AWG BROWN 5000' datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf