Panasonic Electronic Components ECQ-P1H273GZ
ECQ-P1H273GZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-P1H273GZ
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 2% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-P1H273GZ.pdf
Availability of ECQ-P1H273GZ
QUANTITY
ECQ-P1H273GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-P1H273GZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-P1H273GZ
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±2%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.236" W (12.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-P1H273GZ
Related LinksECQ-P1, ECQ-P1H273GZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-P1H273GZ Details Description
Related parts for ECQ-P1H273GZ
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 80MA SC82AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
Connector Plug Firewire (IEEE 1394) 6 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
IC REDRIVER SAS/SATA 100BGA datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM RADIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf