Panasonic Electronic Components ECQ-U2A105MLA
ECQ-U2A105MLA picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A105MLA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 20% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-U2A105MLA.pdf
Availability of ECQ-U2A105MLA
QUANTITY
ECQ-U2A105MLA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A105MLA
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A105MLA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UL
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.004" L x 0.472" W (25.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A105MLA
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A105MLA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A105MLA Details Description
Related parts for ECQ-U2A105MLA
CONN SPRING CONT 14 POS .256 SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V I2PAK datasheet.pdf
SERIAL PCMCIA CARD 1 PORT datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET W/HOLDER 6PC datasheet.pdf
IC DSP 4X 1GHZ SC3850 783FCBGA datasheet.pdf
TRANSFORMER HDBASE-T 100W datasheet.pdf
RES 768 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf