Panasonic Electronic Components ECQ-U2A123KL
ECQ-U2A123KL picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A123KL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 10% 275VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-U2A123KL.pdf
Availability of ECQ-U2A123KL
QUANTITY
ECQ-U2A123KL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A123KL
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A123KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UL
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.591" L x 0.197" W (15.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A123KL
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A123KL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A123KL Details Description
Related parts for ECQ-U2A123KL
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 8C8 MIX datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf