Panasonic Electronic Components ECQ-U2A125KLA
ECQ-U2A125KLA picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A125KLA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 10% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-U2A125KLA.pdf
Availability of ECQ-U2A125KLA
QUANTITY
ECQ-U2A125KLA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A125KLA
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A125KLA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UL
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.201" L x 0.650" W (30.50mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A125KLA
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A125KLA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A125KLA Details Description
Related parts for ECQ-U2A125KLA
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf