Panasonic Electronic Components ECQ-U2A125MLA
ECQ-U2A125MLA picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A125MLA
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 20% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-U2A125MLA.pdf
Availability of ECQ-U2A125MLA
QUANTITY
ECQ-U2A125MLA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A125MLA
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A125MLA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UL
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.201" L x 0.650" W (30.50mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A125MLA
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A125MLA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A125MLA Details Description
Related parts for ECQ-U2A125MLA
CONN RING 14-16 AWG #10 D-GRIP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22K OHM 14SOIC datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN RF 12V SOT-323 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
RES 4.89K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf