Panasonic Electronic Components ECQ-U2A184KL
ECQ-U2A184KL picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A184KL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 10% 275VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-U2A184KL.pdf
Availability of ECQ-U2A184KL
QUANTITY
ECQ-U2A184KL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A184KL
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A184KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UL
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.315" W (17.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A184KL
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A184KL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A184KL Details Description
Related parts for ECQ-U2A184KL
RES SMD 3.16K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
4.7UF 350V 10X12.5 SINGLE END datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
GT 20C 20#16 SKT RECP WALL RM datasheet.pdf
400 MSPS, 10-Bit, 1.8 V CMOS Direct Digital Synthesizer IC datasheet.pdf