Panasonic Electronic Components ECQ-U2A224MG
ECQ-U2A224MG picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A224MG
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 20% 275VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-U2A224MG.pdf
Availability of ECQ-U2A224MG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-U2A224MG Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A224MG
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A224MG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLECQ-U2A(G), ECQ-E2W(C) 06/Mar/2009
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UG
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.354" W (17.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A224MG
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A224MG Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A224MG Details Description
Related parts for ECQ-U2A224MG
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 5POS W/PIN datasheet.pdf
FUSE 300A 250V HS FERRULE datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SENS PHOTO 50-500MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
SGE88-0-3440-10000C-10000C datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.5A 16MSOP datasheet.pdf