Panasonic Electronic Components ECQ-U2A393MLA
ECQ-U2A393MLA picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A393MLA
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 20% 275VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-U2A393MLA.pdf
Availability of ECQ-U2A393MLA
QUANTITY
ECQ-U2A393MLA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A393MLA
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A393MLA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UL
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.591" L x 0.236" W (15.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A393MLA
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A393MLA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A393MLA Details Description
Related parts for ECQ-U2A393MLA
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CROSSBAR 4POS BLU FOR G2RV datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 28.13K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V C0G 1206 datasheet.pdf