Panasonic Electronic Components ECQ-U2A474KLA
ECQ-U2A474KLA picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A474KLA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 275VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-U2A474KLA.pdf
Availability of ECQ-U2A474KLA
QUANTITY
ECQ-U2A474KLA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A474KLA
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A474KLA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UL
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.004" L x 0.335" W (25.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A474KLA
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A474KLA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A474KLA Details Description
Related parts for ECQ-U2A474KLA
CONN HEADER R/A 110 POS 2MM PCB datasheet.pdf
CONN SOCKET 168POS DIMM R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 39POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (AA-221-06X) datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN datasheet.pdf
3300UF 25V 25X40MM 85C 15000H datasheet.pdf