Panasonic Electronic Components ECQ-U2A563KL
ECQ-U2A563KL picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A563KL
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 275VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-U2A563KL.pdf
Availability of ECQ-U2A563KL
QUANTITY
ECQ-U2A563KL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A563KL
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A563KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UL
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.177" W (17.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A563KL
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A563KL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A563KL Details Description
Related parts for ECQ-U2A563KL
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
OG CLIP 5X20 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HDM BP CONN EXT TL GP A 30 SAU datasheet.pdf
DC/DC CONVRT 12V 20A 1/8TH BRICK datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf