Panasonic Electronic Components ECQ-U2A563KLA
ECQ-U2A563KLA picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A563KLA
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 275VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-U2A563KLA.pdf
Availability of ECQ-U2A563KLA
QUANTITY
ECQ-U2A563KLA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A563KLA
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A563KLA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UL
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.177" W (17.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A563KLA
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A563KLA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A563KLA Details Description
Related parts for ECQ-U2A563KLA
IC 8-BIT SHIFT REGISTER 20-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ LP TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 3024 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.3MM PCB TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 120MA 8.4 OHM datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER SOJ TO 32DIP 0.4 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SHIELD BOND CONNECTOR datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf