Panasonic Electronic Components ECQ-U2A823ML
ECQ-U2A823ML picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A823ML
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 20% 275VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-U2A823ML.pdf
Availability of ECQ-U2A823ML
QUANTITY
ECQ-U2A823ML Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A823ML
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A823ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Video FileFuse Function for Film Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UL
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A823ML
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A823ML Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A823ML Details Description
Related parts for ECQ-U2A823ML
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 80MSPS 52-QFN datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/LATCH 6POS datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 250MA 700 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LOW PROFILE SMART CARD CONN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf