Panasonic Electronic Components ECQ-V1394JMW
ECQ-V1394JMW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1394JMW
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1394JMW.pdf
Availability of ECQ-V1394JMW
QUANTITY
ECQ-V1394JMW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1394JMW
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1394JMW
Standard Package100
SeriesECQ-V
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.402" L x 0.217" W (10.20mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1394JMW
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1394JMW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1394JMW Details Description
Related parts for ECQ-V1394JMW
CONN HEADER 56POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN INTERPOSER 200POS 25MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
CERAMIC BAND PASS FILTER 4.5 GHZ datasheet.pdf