Panasonic Electronic Components ECQ-V1473JMW
ECQ-V1473JMW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1473JMW
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-V1473JMW.pdf
Availability of ECQ-V1473JMW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-V1473JMW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1473JMW
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1473JMW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-V Series 16/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-V
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1473JMW
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1473JMW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1473JMW Details Description
Related parts for ECQ-V1473JMW
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RF AMP HBT 6GHZ SOT-363 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1210 datasheet.pdf
RES 1.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMAJ datasheet.pdf
RES SMD 78.2 OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 10NS 44TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf