Panasonic Electronic Components ECQ-V1563JM2
ECQ-V1563JM2 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1563JM2
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-V1563JM2.pdf
Availability of ECQ-V1563JM2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-V1563JM2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1563JM2
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1563JM2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-V Series 16/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-V
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1563JM2
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1563JM2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1563JM2 Details Description
Related parts for ECQ-V1563JM2
IC RS232 2.5V IEC ESD 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7A TO251A datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.70MM PANEL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13GM datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf