Panasonic Electronic Components ECQ-V1H124JL2
ECQ-V1H124JL2 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1H124JL2
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1H124JL2.pdf
Availability of ECQ-V1H124JL2
QUANTITY
ECQ-V1H124JL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1H124JL2
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1H124JL2
Standard Package2,000
SeriesECQ-V
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.157" W (7.30mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1H124JL2
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1H124JL2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1H124JL2 Details Description
Related parts for ECQ-V1H124JL2
IC REG BUCK ADJ 5A TO263-7 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 10.16MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BOAR datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7T 1812 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS datasheet.pdf
MICRO 15C P 10" WHT JACKS datasheet.pdf