Panasonic Electronic Components ECQ-V1H124JL5
ECQ-V1H124JL5 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1H124JL5
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1H124JL5.pdf
Availability of ECQ-V1H124JL5
QUANTITY
ECQ-V1H124JL5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1H124JL5
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1H124JL5
Standard Package2,000
SeriesECQ-V
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.157" W (7.30mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1H124JL5
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1H124JL5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1H124JL5 Details Description
Related parts for ECQ-V1H124JL5
DIP CABLE - CDP24G/AE24G/CDP24G datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TXRX RS422/485 DIFF BUS 8DIP datasheet.pdf
COVERING HOOD GRAY datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf