Panasonic Electronic Components ECQ-V1H183JL2
ECQ-V1H183JL2 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1H183JL2
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1H183JL2.pdf
Availability of ECQ-V1H183JL2
QUANTITY
ECQ-V1H183JL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1H183JL2
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1H183JL2
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.126" W (7.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1H183JL2
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1H183JL2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1H183JL2 Details Description
Related parts for ECQ-V1H183JL2
RES SMD 6.81M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 135 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.26 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf