Panasonic Electronic Components ECQ-V1H394JL2
ECQ-V1H394JL2 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1H394JL2
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1H394JL2.pdf
Availability of ECQ-V1H394JL2
QUANTITY
ECQ-V1H394JL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1H394JL2
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1H394JL2
Standard Package1,000
SeriesECQ-V
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.224" W (7.30mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max)0.327" (8.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1H394JL2
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1H394JL2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1H394JL2 Details Description
Related parts for ECQ-V1H394JL2
TRANS NPN 80V 0.5A TO92 datasheet.pdf
BEZEL SWITCH RED datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1A TO-92 datasheet.pdf
CONN RECPT R/A 10POS TIN TAB datasheet.pdf
PRESSED BAR MAGNET .156 X .078" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf