Panasonic Electronic Components ECQ-V1H394JL2
ECQ-V1H394JL2 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1H394JL2
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1H394JL2.pdf
Availability of ECQ-V1H394JL2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-V1H394JL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1H394JL2
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1H394JL2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-V Series 16/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-V
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.224" W (7.30mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max)0.327" (8.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1H394JL2
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1H394JL2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1H394JL2 Details Description
Related parts for ECQ-V1H394JL2
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EEPR 8SOIC datasheet.pdf
CABLE FML CMD-FML CMD 15POS 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf