Panasonic Electronic Components ECQ-V1H473JL9
ECQ-V1H473JL9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1H473JL9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1H473JL9.pdf
Availability of ECQ-V1H473JL9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-V1H473JL9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1H473JL9
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1H473JL9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-V Series 16/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-V
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.126" W (7.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1H473JL9
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1H473JL9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1H473JL9 Details Description
Related parts for ECQ-V1H473JL9
CAP ALUM 270UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ DL SYNC 16QFN datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD323F datasheet.pdf
SHEET PLYMR RES 25.4X76.2MM 5/PK datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL datasheet.pdf