Panasonic Electronic Components ECQ-V1H684JLW
ECQ-V1H684JLW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1H684JLW
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1H684JLW.pdf
Availability of ECQ-V1H684JLW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-V1H684JLW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1H684JLW
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1H684JLW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-V Series 16/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-V
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.256" W (7.30mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1H684JLW
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1H684JLW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1H684JLW Details Description
Related parts for ECQ-V1H684JLW
CONN CABLE ENTRY SEAL SZ 23 CPC datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 4MBIT 100QFP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 120V TO-220AB datasheet.pdf