Panasonic Electronic Components ECQ-V1J123JM9
ECQ-V1J123JM9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1J123JM9
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1J123JM9.pdf
Availability of ECQ-V1J123JM9
QUANTITY
ECQ-V1J123JM9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1J123JM9
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1J123JM9
Standard Package2,000
SeriesECQ-V
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1J123JM9
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1J123JM9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1J123JM9 Details Description
Related parts for ECQ-V1J123JM9
CONN TERM BLOCK 5.00MM 3POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 6DFN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.145A HOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 8A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf