Panasonic Electronic Components ECQ-V1J183JM2
ECQ-V1J183JM2 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1J183JM2
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1J183JM2.pdf
Availability of ECQ-V1J183JM2
QUANTITY
ECQ-V1J183JM2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1J183JM2
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1J183JM2
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1J183JM2
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1J183JM2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1J183JM2 Details Description
Related parts for ECQ-V1J183JM2
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 10KOHM 25C datasheet.pdf
IC POE INTERFACE SWITCH 20HTSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Backlight 8-SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf