Panasonic Electronic Components ECQ-V1J273JM
ECQ-V1J273JM picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1J273JM
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1J273JM.pdf
Availability of ECQ-V1J273JM
QUANTITY
ECQ-V1J273JM Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1J273JM
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1J273JM
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesECQ-V
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1J273JM
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1J273JM Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1J273JM Details Description
Related parts for ECQ-V1J273JM
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST INV PWM 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
BOX S STEEL 21.65"L X 13.78"W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 28 AWG 1000 FT OR datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 800MA 155 MOHM datasheet.pdf