Panasonic Electronic Components ECQ-V1J273JMW
ECQ-V1J273JMW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1J273JMW
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1J273JMW.pdf
Availability of ECQ-V1J273JMW
QUANTITY
ECQ-V1J273JMW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1J273JMW
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1J273JMW
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesECQ-V
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1J273JMW
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1J273JMW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1J273JMW Details Description
Related parts for ECQ-V1J273JMW
OUTPUT MODULE AC 13MA 24VDC datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-MALE 6POS 6' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOT363 datasheet.pdf