ECS Inc. International ECS-1.536-12.5-13
ECS-1.536-12.5-13 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-1.536-12.5-13
Brief Description
Crystal 153.6000kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
ECS-1.536-12.5-13.pdf
Availability of ECS-1.536-12.5-13
QUANTITY
ECS-1.536-12.5-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-1.536-12.5-13
Internal Part NumberEIS-ECS-1.536-12.5-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCrystals
SeriesECS-31
PackagingBulk
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency153.6kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.083" Dia x 0.244" L (2.10mm x 6.20mm)
Height0.244" (6.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-1.536-12.5-13
Related LinksECS-1.53, ECS-1.536-12.5-13 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-1.536-12.5-13 Details Description
Related parts for ECS-1.536-12.5-13
TERM BLK RS32 5X25 IND KRG BR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
EVAL BOARD USB FOR CS5463 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 16PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.9A SOT363 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 24V 150W datasheet.pdf