ECS Inc. International ECS-100A-024
ECS-100A-024 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-100A-024
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 2.4576MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-100A-024.pdf
Availability of ECS-100A-024
QUANTITY
ECS-100A-024 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-100A-024
Internal Part NumberEIS-ECS-100A-024
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-100
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency2.4576MHz
Function-
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.821" L x 0.520" W (20.86mm x 13.20mm)
Height0.200" (5.08mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-100A-024
Related LinksECS-10, ECS-100A-024 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-100A-024 Details Description
Related parts for ECS-100A-024
HOOK-UP SOLID 22AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 3DB datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT SOLDER NONSHO datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 68PGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf