ECS Inc. International ECS-100A-098.3
ECS-100A-098.3 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-100A-098.3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 9.8304MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-100A-098.3.pdf
Availability of ECS-100A-098.3
QUANTITY
ECS-100A-098.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-100A-098.3
Internal Part NumberEIS-ECS-100A-098.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-100
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency9.8304MHz
Function-
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.821" L x 0.520" W (20.86mm x 13.20mm)
Height0.200" (5.08mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-100A-098.3
Related LinksECS-100, ECS-100A-098.3 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-100A-098.3 Details Description
Related parts for ECS-100A-098.3
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 R/A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LCD TFT 2.4" 240X320 40PIN ZIF datasheet.pdf