ECS Inc. International ECS-100A-666
ECS-100A-666 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-100A-666
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 66.666MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-100A-666.pdf
Availability of ECS-100A-666
QUANTITY
ECS-100A-666 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-100A-666
Internal Part NumberEIS-ECS-100A-666
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-100
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency66.666MHz
Function-
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)70mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.821" L x 0.520" W (20.86mm x 13.20mm)
Height0.200" (5.08mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-100A-666
Related LinksECS-10, ECS-100A-666 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-100A-666 Details Description
Related parts for ECS-100A-666
FUSE CERM 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC PWM FLYBACK ISOLATED VM 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf
CTV 32C 32#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
ER 24 CAP datasheet.pdf
DC-DC CONV 2W DUAL OUT MED SIP datasheet.pdf